Zasada działania alternatora samochodowego
Alternator samochodowy jest urządzeniem elektrycznym, które służy do wytwarzania prądu stałego o napięciu około 12-14,5 woltów, jego głównym zadaniem jest dostarczenie energii elektrycznej do pracy poszczególnych urządzeń w pojeździe, oraz ładowanie akumulatora.
Działanie alternatora opiera się na zasadzie elektromagnetyzmu i indukcji elektromagnetycznej. Gdy zostaje uruchomiony silnik, ruch obrotowy wału korbowego zostaje przekazany za pośrednictwem paska klinowego , na wirnik alternatora .Wraz z obrotem wirnika, powstaje w nim prąd zmienny, który indukuje się w uzwojeniu wewnętrznym. Prąd zmienny wytwarzany w wirniku jest przetwarzany na prąd stały przez układ diod prostowniczych, który przesyła go do regulatora napięcia. Zadaniem regulatora napięcia jest utrzymanie napięcie ładowania akumulatora na określonym poziomie .
Alternator samochodowy jest bardzo ważnym elementem systemu elektrycznego samochodu, ponieważ zapewnia stałe i niezawodne zasilanie wszystkich urządzeń elektrycznych, a także pozwala na ładowanie akumulatora, który jest niezbędny do uruchomienia silnika w kolejnych próbach.